Okna w domu energooszczędnym

Praktyczne porady dotyczące okien w domu energooszczędnym

Okna są istotnym elementem architektonicznym każdego projektowanego budynku. Są główną drogę ucieczki ciepła, zaś z drugiej strony wyróżniają się korzystnym współczynnikiem izolacyjności termicznej, co umożliwia wykorzystywanie światła słonecznego, jako alternatywną, darmową i naturalną energię.

W momencie wyboru okien dla domu ekologicznego i niskoenergetycznego trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty: rodzaj pomieszczenia oraz usytuowanie względem stron świata. Rozlokowanie okien ma duże znaczenie dla klimatu panującego w danym budynku.

Największa powierzchnia z przeszkleniami w klimacie umiarkowanym, najlepiej aby występowała po stronie południowej, ponieważ zyski energetyczne w tej części są najbardziej zauważalne. W celu uniknięcia przegrzania pomieszczeń w sezonie letnim, warto zastosować markizy lub osłony, które skutecznie redukują nagrzewanie. Sprawdzonym sposobem są też rolety zewnętrzne odbijające ciepło nim dotrze do środka budynku. Od strony południowej wskazane jest projektowanie dużych, przestronnych pomieszczeń, w których nawet w ciepłe dni trudniej o duszność.

Od strony północnej, gdzie straty ciepła są najmocniej odczuwalne, liczba okien powinna być zredukowana do minimum.

Aby otrzymać odpowiednią ilość światła dziennego, płaszczyzna okien powinna wynosić około 20% powierzchni podłogi od strony południowej, 10-20% od wschodu i zachodu oraz 10% od strony północnej.

Kluczowym parametrem okna energooszczędnego jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2xK)], który decyduje o izolacyjności cieplnej. Jest to ilość ciepła przenikająca w ciągu sekundy przez dowolny element konstrukcyjny (np. okno, ścianę, dach), o powierzchni 1 m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach wynoszącej 1˚C. Generalnie rzecz ujmując, im mniejszym współczynnik tym lepsza izolacyjność termiczna.

W domu energooszczędnym współczynnik Uw całego okna powinien wynosić poniżej 1,1 W/(m2•K) (dotyczy on całego okna, nie tylko szyby).

Drugim nie mniej ważnym parametrem jest współczynnik promieniowania słonecznego „g”, im wyższy tym więcej energii cieplnej przedostanie się przez szybę. W domu energooszczędnym wskazane jest zastosowanie okien z szybami o wskaźniku „g” powyżej 45%.

Przed ostateczną decyzją, które z oferowanych na rynku okien dwu-, trzy- lub czterokomorowych wybrać, należy dokonać kalkulacji ekonomicznej, uwzględniając wszystkie istotne aspekty.

Na końcowy sukces w kwestii okien energooszczędnych składa się nie tylko ich odpowiedni dobór, ale również ich właściwe osadzenie w ścianie. Dokonując montażu należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj okien, jak i ścian.

Firma Labradoor ze Szczecina posiada szeroki asortyment zewnętrznych drzwi do domów i drzwi do mieszkań cenionych marek. Ponadto oferujemy drzwi wewnętrzne okleinowane, drzwi szklane oraz drzwi przesuwane, które nie tylko wyróżniają się funkcjonalnością, ale także stanowią oryginalny element dekoracyjny. Niezwykle bogaty wybór dostępnych modeli pozwoli mieszkańcom Szczecina wybrać takie drzwi, które będą idealnym dopełnieniem wystroju wnętrz i harmonizującym z wszystkimi elementami w pomieszczeniu.
Prócz tego na liści oferowanych przez nas produktów znajdują się okna pcv i okna drewniane. Jeśli chcą Państwo nabyć niezawodne okna wykonane z trwałych materiałów, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Uzupełnieniem asortymentu są parapety i rolety, które dopełnią całości. Wybierz z pośród wielu swoje własne okno na świat.
Osoby zainteresowane ofertą zapraszamy do siedziby firmy, gdzie nasi pracownicy służą fachowym doradztwem i pomocą. Klienci, którzy zdecydują się na zakup drzwi w firmie Labradoor Szczecin, mogą mieć pewność najwyższej klasy produktów i usług.

SIEDZIBA I KONTAKT

LABRADOOR - BERGEN s.c.
K. Butrym, M. Jakszuk
ul. Santocka 48-49, 71-083 Szczecin
NIP: 851-301-21-65, REGON: 320364651
 
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 91 48 32 092  - zamówienia i pomiary 
tel: 500 258 800 - informacja handlowa
tel: 500 260 040 - informacja, transport
tel: 91 48 32 092 - serwis

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek: 9.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 18.00
Środa: 9.00 - 18.00
Czwartek: 9.00 - 18.00
Piątek: 9.00 - 18.00
Sobota: 10.00 - 14.00
Niedziela: nieczynne